פציעות ספורט הן חלק בלתי נפרד מהתמודדות של כל מתאמן מקצועי או חובבן. אחת מפציעות הספורט הנפוצות ביותר שמתרחשות כתוצאה מעומסים כבדים על עצם השוק או כתוצאה מדלקת הגורמת למשיכה של מעטפת העצם ובהתאם לכך גם יוצרת מתיחה נקראת שין ספלינט. מאחר והעצם הזו היא עצם מרכזית שנושאת את רוב משקל הגוף, פציעה מהסוג הזה יוצרת כאבים שמגיעים לידי ביטוי בדרך כלל בחלק הפנימי של השוק לצד קושי לבצע תרגילים גם בעצימות נמוכה, בעקבות כאבים. כיצד מאבחנים את הדלקת הזו ומה ניתן לעשות בשביל לטפל? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

שין ספלינט – כל מה שרציתם לדעת

עומס יתר על עצם השוק יוצר פציעה בשם סין ספלינט שעשויה להיגרם בעקבות מגוון רחב של סיבות – החל מהתפרצות של הדלקת ועד נעל ספורט שאינה יושבת בצורה נכונה ובהתאם לכך יוצרת תנועה סיבובית שמקשה על עצם השוק ומפעילה עליו עומס כבד. במידה ואתם מבחינים בכאב בזמן פעילות גופנית אבל גם בזמן מנוחה, חשוב מאוד לפנות לרופא לטובת קבלת הפנייה לאורתופד אשר יבחן את עצם השוק ובהתאם לכך יאבחן, הן באמצעות מגע ובדיקה של הרגישות באזור אבל גם באמצעות סדרה של בדיקות שנועדו לשלול מצב של שבר מאמץ שעשוי להיראות דומה מאוד למקרים של  דלקת שין ספלינט. החדשות הטובות הן שבאמצעות מנוחה לצד הפחתת המשקל על העצם ניתן להוביל לשיפור משמעותי, עד חזרה לתפקוד מלא.

חשוב להפנים כי זיהוי מוקדם של הדלקת הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה, בייחוד בקרב מתאמנים שפזיזים בקשר לתוכנית האימונים המותאמת לסרגל האימונים או לחילופין אובר מוטיבציה שיוצר עומסים כבדים מאוד על העצם. הדלקת הזו יכולה להתפרץ בכל גיל, ועל כן חשוב להבין כי מדובר בכאב שמבטא כ-6% מהפציעות בקרב רצים אבל גם עשוי להתרחש אצל מי שמתאמן בתחום של כושר קרבי או מפעיל עומס רב במסגרת של סקווטים כבדים.

 

 

כיצד מטפלים בדלקת הזו?

שין ספליט היא פגיעה טראומתית מצטברת על רקמת השריר ובמעטפת של העצם. הכיווץ של השריר גורם למשיכה של הגיד ובהתאם לכך פגיעות חוזרות ונשנות שיוצרות תהליך דלקתי. כאשר שומעים דלקת המחשבה היא כי נדרש קודם כל ליטול תרופות, אולם צריך להבין כי מנוחה נכונה כמו גם תרגילים ייעודים שלקוחים מעולם הפיזיותרפיה ואשר כוללים בין היתר תרגילים להפחתת העומס על העצם, חלוקה נכונה של משקל לצד חיזוק של השריר מהווים את הדרך הטובה ביותר להתגבר על הדלקת הזו ואף להוביל לשיפור משמעותי, כל זאת מתוך מטרה לחזור לכושר גופני גבוה ואף להימנע מהחמרה של הפציעה הזו.

מלבד זאת, ניתן להיעזר גם בפיתוח של אביזרים טכנולוגיים שנועדו לסייע לטובת התמודדות עם הדלקת הזו. בין המכשירים הללו ניתן למנות בין היתר את קומפקט פיס המבוסס על גירוי חשמלי מתון של השריר, כל זאת מתוך מטרה לקדם את תהליך ההחלמה. מדובר במכשיר בטוח לשימוש שבו ניתן להיעזר לטובת שיפור תהליך ההחלמה ואף יצירה של הליך שיקום, כאשר כל החלטה לגבי הטיפול צריכה להתבצע רק מול הרופא ועם שימת דגש על מנוחה.

לסיכום

שין ספליט היא דלקת שמופיעה באזור העצם ומשפיעה באופן דרמטי על היכולת להשלים את האימונים ואף ליצור מערך שיפור שיגיע לידי ביטוי בחזרה מלאה לפעילות ספורטיבית. אבחון מוקדם וכן הבנה כי כל סימן של כאב מחייב פנייה לרופא היא זו שתאפשר לכם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הדלקת הזו, כל זאת באמצעות שילוב של תרגילים ייעודים לצד שימוש במכשור טכנולוגי שנועד לסייע לכם להשלים את תהליך ההחלמה, ובכך לחזור לשגרה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.