פציעות ספורט

ספורט הוא במהותו דבר נפלא. הוא עוזר לנו לשמור על הגוף שלנו צעיר, רענן ובכושר, הוא עוזר לנפש דרך הפחתת מתחים, חרדה ודיכאון והוא עוזר לחילוף חומרים מהיר. ככלל, נראה כי כושר גופני הוא מומלץ על ידי אנשי מקצוע רבים ונראה כי יותר ויותר אנשים מבינים את החשיבות שלו ובוחרים לעסוק בו באופן מקצועי או כתחביב. אך האם יש גם צדדים שליליים או סיכונים לספורט? בהחלט, ואחד מהם הוא כמובן כל נושא הפציעות. למעשה, כושר גופני עלול לגרום לפציעות חמורות שיכולות להביא להשבתה מלאה ולאובדן היכולת להתנהלות נורמטיבית בחיי היומיום. בין אם אתם ספורטאים הנמצאים בקבוצת הסיכון לפציעה כזו ובמיוחד אם אתם מתמודדים עם פציעה ממש בימים אלו, הנה מדריך מקוצר אך מקיף עם הדברים החשובים שיש לקחת בחשבון.

בראש ובראשונה – טיפול רפואי מקיף

לפני שנתחיל לחשוב על צעדים אופרטיביים משפטיים או טכניים אחרים, חשוב לדאוג לעצמכם עד כמה שרק ניתן לאחר פציעה, שכן אם לא תטפלו בעצמכם בזמן היא עלולה להחמיר ואפילו להגיע לנקודה בה לא ניתן יהיה להתאים טיפול יעיל. מיד לאחר הפציעה חשוב לגשת את רופא המשפחה או אל חדר המיון ולקבל טיפול ראשוני ולאחר הבירורים חשוב מאד שתבינו את ההמלצות כי יש סיכוי לא רע שתצטרכו לגשת לרופאים מומחים מסוגים שונים, במיוחד אם הפציעה גרמה להשבתה חלקית או מלאה מפעילות ספורטיבית ובמיוחד אם מדובר בפציעה שמביאה להשבתה גם בתחומים אחרים בחיים. אנו ממליצים לשמור תמיד את המסמכים שאתם מקבלים אצל כל רופא או איש מקצוע ובמידת האפשר גם לתעד את הטיפולים שאתם מקבלים כל הזמן. הסיבה לכך היא שטיפול לא נכון יכול להביא להחמרה נוספת במצב וזה בהחלט יכול להיחשב לרשלנות רפואית. במקרים הללו אגב כדאי לפנות לעו"ד רשלנות רפואית בהקדם האפשרי, צעד שהוא חיוני במיוחד כאשר מדובר על ספורטאים מקצועיים שהספורט הוא משלח ידם, אבל הכרחי בכל מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בפציעות ספורט.

מנוחה ארוכה

אין דבר מתסכל יותר עבור ספורטאים מאשר פציעה שמשביתה מפעילות לזמן ארוך. בגלל שספורטאים הם אנשים אמביציוזיים מטבעם, רבים מהם נוטים להתעלם מההמלצות הרפואיות ומהסימנים של הגוף וחוזרים תוך זמן קצר לפעילות. הדבר הזה הוא מסוכן ביותר ובמרבית המקרים גם הוא מביא להחמרה במצב הגופני, עד כדי השבתה טוטאלית מכל פעילות ספורטיבית שהיא. ראשית כל אנו ממליצים להקשיב להמלצות של הרופאים ולא לחזור לפעילות לפני שאתם מקבלים אור ירוק. שנית, אפשר ורצוי לחזור להתאמן יחד עם מדריך כושר או פיזיותרפיסט, על מנת שתקבלו הדרכה איך לחזור לפעילות בהדרגה ובצורה נכונה. רצוי לעשות זאת גם אתם מתאמנים ותיקים במיוחד ומרגישים שאתם יכולים לעשות את זה לבד.

תזונה נכונה

בתור ספורטאים אתם כבר בטח יודעים עד כמה התזונה חשובה לבניית הגוף וזה נכון לא רק כאשר מדובר על שגרת הכושר הגופני, אלא גם על תקופת ההחלמה מפציעה. שווה בהחלט לדעת כי ישנם מאכלים וסוגי מזון שיכולים לעזור לכם להתגבר על פציעות במהירות גבוהה יותר ואנו ממליצים להתייעץ עם תזונאים ועם אנשי מקצוע מתחום הכושר הגופני לגבי תפריט נכון מותאם אישית, לצד תזונה המתאימה לאימון עצמו או אחריו.

אם תגשו בזמן לטיפול הרפואי ותוודאו כי אתם מכוסים מבחינה משפטית, תקפידו על מנוחה ארוכה וחזרה הדרגתית ובטוחה לפעילות ותזונה שתעזור לגוף לבנות את עצמו מחדש, תוכלו לעלות בחזרה על הסוס תוך זמן קצר ובעיקר בצורה טובה ונכונה.