הדרבי האגדי של תל אביב בכדורגל

ברוב מדינות העולם קיימת ליגת כדורגל ברמה זו או אחרת. אחד מהאירועים הכי מרגשים בכדורגל בכל מדינה הוא הדרבי. מקור המושג הוא באנגליה, מקום היוולדו של הכדורגל המודרני. המונח מתייחס למשחק שנערך בין קבוצות דומות כמו קבוצות של מקומות עבודה דומים. כיום הכוונה השכיחה היא לקבוצות שמגיעות מאותה עיר או מאותו המחוז.

בישראל, כמו במדינות אירופה, הספורט המקצועני שמושך הכי הרבה קהל, התעניינות, מפרסמים וכסף הוא כדורגל. היה זה אך טבעי שהדרבי המשמעותי הוא זה שנערך בתל אביב. למרות שקיימים דרבים חשובים נוספים, כגון חיפה (הפועל – מכבי) או ירושלים (ביתר – הפועל), הדרבי התל אביבי הוא זה שהפך לאגדה. יש לכך שתי סיבות. ראשית, תל אביב היא מרכז עירוני שמושך אליו אנשים רבים מאזור השרון ואפילו עד שדרות. רבים מאוהדי הקבוצות התל אביביות אינם תושבי העיר. שנית, שתי הקבוצות הבכירות, מכבי תל אביב והפועל תל אביב, הן בעלות עבר עשיר וגם יכולות ברמה גבוהה. כל זה הבטיח שלאורך שנים הדרבי התל אביבי יהיה מותח, יצרי ופופולרי.

נוסף לכל אלו, מתקיים בעיר עוד דרבי שנקרא גם 'הדרבי הקטן של תל אביב'. הוא מתרחש כאשר אחת הקבוצות הבכירות, מכבי או הפועל, מתמודדות מול בני-יהודה. המשחקים הללו מבטיחים תמיד מתח וסקרנות רבים כתוצאה מקרב ה'דוד וגוליית' בין קבוצה קטנה יחסית לקבוצה חזקה.

הדרבי האגדי של תל אביב בכדורגל

הדרבי התל אביבי בעבר ובהווה

ליגת הכדורגל הישראלית החלה לפעול עוד לפני קום המדינה בשנות ה30. מאז ועד היום נערכו משחקים הן במסגרת הליגה לאלופות והן במסגרת גביע המדינה. שתי הקבוצות הבכירות בתל אביב היו לאורך ההיסטוריה הדומיננטיות והן חולקות ביניהן מספר שיא של 36 אליפויות ו39 גביעים!

משחקי הדרבי הגדול (מכבי-הפועל) נערכים באצטדיון בלומפילד כאשר ה'מארחת' מקבלת את כל היציעים מלבד שניים ששמורים ל'אורחת'.

ההיסטוריה של הקבוצות מכתיבה גם אופי מעט שונה שלהן – הפועל היא קבוצה 'אדומה' שהוקמה על ידי ההסתדרות בעוד מכבי שייכת יותר לאנשי מעמד הביניים היצרני ועוסקים במקצועות חופשיים.

קצת מספרים

ב157 משחקי ליגה הסתיימו 56 מתוכם בתיקו. מכבי ניצחה ב55 והפועל ב46. בגביע המדינה הייתה זו מכבי שזכתה ליותר הצלחה עם 11 ניצחונות ב14 משחקי דרבי ושישה ניצחונות בגביע מול שניים של הפועל.

את התבוסה הגדולה ביותר בדרבי בגביע המדינה חוותה הפועל עם אפס שערים מול מכבי עם ארבעה שערים בשמינית הגמר ב64. לעומת זאת, במפגשם האחרון במסגרת זאת ב2009, הייתה זאת הפועל שניצחה 2-0.

פעמיים התרחש הדרבי הגדול במסגרת אלוף האלופים, ב1970 עם ניצחון של הפועל וב1988 עם ניצחון של מכבי. כמו כן, בגביע הטוטו נפגשו הקבוצות 20 פעם עם 12 ניצחונות למכבי, 5 להפועל ושולשה תיקו.

 

ההתמודדות בין הפועל תל אביב למכבי תל אביב היא המשחק הכי נפוץ בהיסטוריה של הליגה הישראלית ומהווה את מוקד העניין הגדול ביותר לחובבי כדורגל. לשתי הקבוצות יש מועדוני אוהדים מפוארים וקבוצות חזקות שמבטיחות שהדרבי התל אביבי יהיה מלא עניין גם בעשורים הבאים.