גיורא שפיגל

גיורא שפיגל הוא אחת הדמויות המעניינות ביותר בכדורגל הישראלי. מה הוא יכול ללמד אותנו על קריירה כמאמן? מאמר בנושא.

יריית הפתיחה

את תחילת הדרך הוא עשה כשחקן בקבוצת הילדים של מכבי תל אביב כאשר בגיל 15 הוא כבר התחיל לשחק בקבוצה הבוגרת. בהופעת הבכורה עם הקבוצה הוא כבש חמישה שערים ופתח באופן רשמי קריירה ארוכה ומפוארת. שפיגל המשיך עוד כעשור בקבוצה הצהובה. ב73 הגיעה לאירופה בה שיחק בתחילה בשטרסבורג ולאחר מכן באולימפיק ליון. ב79 שב למכבי תל אביב ולאחר מכן שיחק בכח רמת גן ובבית"ר תל אביב. לשפיגל 44 הופעות בנבחרת ישראל ו18 גולים שכבש במסגרת זו. שפיגל כבש בכל עונה בה שיחק מספר דו ספרתי של שערים. יש לו חלק בהעפלת הנבחרת למונדיאל במקסיקו כאשר בישל הן את השער שהעלה את הנבחרת והן את השער היחיד שכבשה – שניהם נכבשו על ידי מרדכי שפיגלר. צמד השחקנים שפיגל ושפיגלר קיבל את הכינוי 'צמד השיניים'.

מאמן כדורגל

משחקן אגדי למאמן מצטיין

היה זה אך טבעי ששפיגל ימצא את עצמו באמצע שנות השלושים לחייו בתפקידי המנג'ר ומאמן. לא כל שחקן מצטיין הופך למאמן טוב אבל גיורא שפיגל פיתח קריירה מוצלחת גם בתפקיד זה. הוא החל לעבוד לצד המאמן דרור בן נוי כמנג'ר של הפועל פתח תקוה. כאן למד את השיעור הראשון אפילו לשחקן גדול יש הרבה מה ללמוד כמאמן. בשנת 87' חזר למכבי תל אביב, הפעם כמאמן, והביא לזכייה בגביע המדינה. לאחר ההצלחה הזאת למד שפיגל את שיעורו השני הצלחה כשחקן לא מבטיחה את מרותך כמאמן – בין השחקנים לשפיגל התגלעו מחלוקות ושפיגל לא הצליח להטיל את מרותו ולנהל את הקבוצה. שיא השפל היה בהפסד 10-0 מול מכבי חיפה. לאחר אותה עונה פוטר שפיגל ועבר לאמן את בני יהודה היריבה אותה הביא להישג הגדול בתולדותיה – אליפות המדינה. זה היה הישג שמראה שגם לאחר כשלון גדול יכולה להגיע הצלחה. שפיגל המשיך הלאה לאמן את מכבי חיפה איתה הגיע לאליפות ואפילו לשמינית גמר מחזיקות גביע. ממכבי חיפה הוא פוטר לאחר הפסד צורם להפועל כפר סבא. זו הדגמה יפה שבאימון כדורגל, שום דבר איננו מובן מאליו. כל עונה משוחקת בנפרד וממש כמו שההצלחה יכולה להגיע מהר, היא יכולה להיעלם ללא התראה מוקדמת. שפיגל אימן עונה יחידה גם בקבוצות הפועל פתח תקוה, בני יהודה ועירוני ראשל"צ.

להצלחתו הגדולה האחרונה הגיע שפיגל עם ביתר ירושלים בה היה המנהל הספורטיבי. המאמן היה חברו מימי מונדיאל 70 – יצחק שום. ביחד הם הביאו את הקבוצה לדאבל של עונת08/07. שפיגל התפטר בשנה שלאחר מכן בעקבות תבוסה מול ויסלה קרקוב.

 

מהפרק האחרון של הקריירה שלו כמאמן אנחנו לומדים שאף פעם לא מאוחר בשביל להצליח בגדול. שפיגל היה כבר בן 61 כאשר הביא את הקבוצה להצלחה הפנומנלית.

גיורא שפיגל המאמן, בניגוד לשחקן, היה מאמן שחווה גם הצלחות וגם כישלונות. הוא אף פעם לא חשש מאתגרים והוכיח לנו שהנחישות והסבלנות מביאה בטווח הארוך לתוצאות.