פעמים רבות אנשים שעוסקים בספורט עלולים להיפצע בשל הפעלת מתח רב מידי על השרירים או ביצוע תנועה לא נכונה. ריכזנו עבורכם את חמשת פציעות הספורט השכיחות ביותר, כדי שתדעו ממה להיזהר ואיך להימנע.

פריצת דיסק

פריצת דיסק הינה פציעה בעמוד השדרה הנגרמת בשל הישחקות הנוזל הבין-חולייתי, הנועד לבלום זעזועים בעמוד השדרה. מצב של פריצת דיסק נובע לרוב מאחד או יותר הגורמים הבאים:

כמו כן, עישון וכן גורמים גנטיים עשויים גם הם להשפיע ולגרום לפריצת דיסק. ההחלמה לאחר פריצת דיסק נמשכת בין 4-6 שבועות, וכוללת מנוחה של כמה ימים ואחריהם חזרה לפעילות גופנית, פיזיותרפיה וטיפול תרופתי של משככי כאבים או תרופות נגד דלקת.

שברי מאמץ

שבר מאמץ הינו שבר מזערי בעצמות המסרק בכפות הרגליים, בעצמות השוק והירך או בעצם השוק, הגורם לכאבים חדים באזור כף הרגל ונפיחות באזור השבר. שברי מאמץ נגרמים לרוב בשל פעילויות כמו ריצה, הליכה או קפיצה, וכן כתוצאה מעומס גופני גבוה. שברי מאמץ ניתן לדרג לפי רמת החומרה וכך לאבחן אותם; שברי מאמץ בחומרה קלה ניתן יהיה לזהות במיפוי עצמות ולטפל בקרם ייעודי, ושברי מאמץ בדרגה חמורה ניתן לאבחן על ידי רנטגן ולטפל באמצעות פיזיותרפיה.

כאבים בגב התחתון

כאבים הנובעים לרוב מיציבה לקויה או חולשה בשרירי עמוד השדרה בעת ריצה או רכיבה על אופניים. ישנם גורמים העשויים להגביר את הסיכון לכאב גב תחתון, כמו ישיבה ממושכת או הרמת משקלים כבדים, לכן חשוב לשים לב אליהם כשמבצעים פעילות גופנית. בעת האבחון הרופא מסווג את הכאבים לפי משך הזמן שלהם, וכך בוחר את שיטת הטיפול; לעיתים יומלץ על תרגילי מתיחה והנעה של שרירי הגב התחתון, ובמקרים חמורים יותר טיפול במשככי כאבים או פיזיותרפיה.

 

 

כאבי ברכיים

כאבי ברכיים נגרמים בעיקר בעקבות שחיקת הסחוס המצפה את העצמות של המרפק, המובילה לחיכוך העצמות עצמן ולדלקת. לרוב כאבי ברכיים נגרמים בשל:

ישנן מגוון דרכי טיפול כנגד כאבי ברכיים, כמו מתן תרופות ומשחות נגד דלקת, חבישת ברכיות אלסטיות המפחיתות את הלחץ שמופעל על הברכיים, פיזיותרפיה, דיקור או ניתוח בברך במקרים חמורים. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כדי להתאים את הטיפול לחומרת המצב בצורה הטובה והמדויקת ביותר.

מתיחת שריר

מתיחת שריר נגרמת בעיקר בעת הפעלת עומס יתר על השרירים, לרוב בשל נפילה או פציעה, ויכולה לגרום לכאבים חזקים ונפיחות מקומית. האבחון מתבצע על ידי סיווג הכאב לפי חומרתו, כאשר פציעה בחומרה קלה נגרמת על ידי קרע או מתיחה של סיבי שריר בודדים, פציעה בחומרה בינונית על ידי קרע חלקי של השריר, ופציעה בחומרה גבוהה על ידי קריעה טוטאלית של השריר. חשוב לטפל בכאבים שנגרמים בעקבות מתיחת שריר ולא להמשיך בשגרת האימונים כדי לא להחמיר את הנזק. הטיפול כולל בעיקר מתיחות ופעילות ספורטיבית חלופית, ומומלץ להימנע מתרופות נוגדות דלקת, הנחת קומפרסים או חבישת האזור.

לסיכום

מתאמנים שמרימים משקלים כבדים מידי או לא מבצעים פעילות ספורטיבית באופן הנכון, עשויים לסבול מפציעות ספורט כמו פריצת דיסק, שברי מאמץ, כאבים בגב התחתון, כאבי ברכיים או מתיחת שריר. מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי שידע לאבחן את הכאב ואת סוג הפציעה, וכך להציע את הטיפול הנכון.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.