נשים בספורט הישראלי

אי אפשר לדבר על ספורט מקצועני בישראל מבלי לחלוק כבוד לנשים שהצעידו אותו קדימה. במאמר הזה בחרנו במעט מן הספורטאיות שבלטו בהישגים שלהן בספורט הישראלי. שנתחיל?

אסתר רוט שחמורוב

מחלוצות האתלטיקה המקצוענית בארץ. רוט שחמורוב, ילידת 1952 הגיעה להישגים רבים בראשם מקום שישי בריצת 100 מטר משוכות באולימפיאדת מונטריאול 76'. שחמורוב קבעה שיא ישראלי בריצת 100 מטר, שיא שהחזיק 46 שנים תמימות לפני שנשבר על ידי האצנית דיאנה ויסמן. באולימפיאדת מינכן נירצח מאמנה לשעבר עמיצור שפירא הי"ד. שחמורוב פרשה מהמשחקים אף שהעפילה לחצי הגמר ב100 מטר ולגמר 100 מטר משוכות. מאמנה החדש, פיטר רוט, הפך לימים לבעלה. כיום שחמורוב מלמדת ספורט בבית ספר באזור השרון.

יעל ארד

ליעל ארד שמור מקום מיוחד בתולדות הספורט הישראלי. לאחר 40 שנים בהם נכשלו ספורטאי המשלחת האולימפית הישראלית לזכות במדליה, היתה זו היא שזכתה במקום השני בג'ודו. ארד זכתה בעוד תארים רבים בהם סגנות אלופת העולם ואלופת אירופה אך את תהילת העולם היא קנתה לה ברגע אחד בו הפילה את יריבתה באיפון והבטיחה לעצמה מדליה אולימפית. יעל ארד היא כיום אשת עסקים, מרצה מבוקשת ועוסקת בפעילות פילנטרופית.

נשים בספורט הישראלי

ירדן ג'רבי

ירדן היא ג'ודוקא צעירה יחסית שהגיעה להיות אלופת העולם בשנת 2013 ולזכות במדליית ארד באולימפיאדת ריו דה ז'ניירו ב2016. ג'רבי התאמנה בצעירותה במכון ווינגייט באימונו של שני הרשקו. היא מחזיקה במקום השני המכובד מאד בכמות המדליות בסבב העולמי עם 17 מדליות. ירדן ג'רבי נבחרה ב2013 על ידי איגוד הג'ודו הבין לאומי לג'ודוקא הטובה ביותר בעולם. ב2017, כאשר היא מדורגת 47 בעולם – פרשה. לאחר מכן הנחתה תכנית בערוץ הספורט וכיום היא מעבירה הרצאות בכל העולם.

לינוי אשרם

לינוי אשרם ילידת 1999 היא מתעמלת אמנותית שהגיע להישגים מרשימים דווקא בתחום שאיננו מאד חזק בארץ. אשרם היא סגנית אלופת העולם של 2018 ומחזיקה באחת עשרה מדליות מאליפויות העולם השונות. היא מחזיקה בסה"כ 47 מדליות מהסבב העולמי והיא הראשונה מישראל לזכות במדליה בתחרות הקרב רב באליפות העולם. אשרם מתגוררת בראשון לציון ושירתה בצבא במעמד ספורטאית מצטיינת ביחידת לוט"ם.

שחר פאר

שחר היא הטניסאית הישראלית הטובה ביותר עד כה. בשיאה היא הגיע לדירוג 11 בעולם והגיע פעמיים לרבע הגמר בגראנד סלאם. שחר היא דוגמא לספורטאית שהשיגה הרבה בזכות התמדה, עקשנות ואופי של ספורטאית מלידה. המשחק הזכור ביותר שלה הוא אולי זה מגיל 19 נול סרנה וויליאמס. פאר דחקה את וויליאמס לשובר שוויון לפני שזו ניצחה. פאר זכתה 8 פעמים באליפות ישראל לנשים וצברה סכום מצטבר של מעל 5 מיליון דולר רק מפרסים מהטורנירים השונים. פאר פרשה בעקבות פציעה ב2016. ב2017 הצטרפה לערוץ הספורט. היא נשואה ואמא לבן.