ליחה

אין ספק שכושר גופני זה אחד הדברים הטובים ביותר שאנו יכולים להעניק לגוף שלנו. הוא עוזר לנו להוריד את הכולסטרול בדם, לשמור על הגזרה ועל גוף מחוטב, ואפילו מסייע לנו מבחינה נפשית ומוריד לחץ וסטרס. יחד עם זאת – כל מי שמתאמן יודע שיש דברים שעשויים לפגוע באפקטיביות של האימונים וצריך לדעת לנטרל אותם. למשל – חשוב לדעת מה צריך לאכול לפני האימון ומתי בשביל אפקטיביות גבוהה, יש להיפטר מהרגלים מזיקים כמו עישון ושתייה מופרזת של אלכוהול, וכמובן שחשוב לבנות תכנית אימונים מתאימה כדי לא להגיע למצב של פעילות יתר. לצד כל אלו יש דברים שקורים לנו בגוף באופן אקראי מפעם לפעם ועשויים לפגוע בתפקוד שלנו באימונים, ואין ספק שליחה טורדנית המצטברת בדרכי הנשימה היא דוגמה קלאסית למצב הזה. אנו רוצים לדבר על התופעה, לנסות להבין אם זה באמת משהו שמפריע לאימונים ולתת כמה טיפים שאולי יעזרו לצמצם את התופעה ולהפטר מהליחה.

מהי ליחה?

ובכן, על אף שנהוג לחשוב על תופעת הליחה כעל דבר שלילי, האמת היא שזהו מנגנון חיובי ואף חשוב בגוף שלנו. הליחה היא למעשה התצטברות של רוק וריר שנמצא במערכת הנשימה, שנגרמת מתוך הצורך לנקות את הגוף מחיידקים, וירוסים ורכיבים מזהמים ומזיקים אחרים. באותה נשימה, אין ספק שמדובר על בעיה מטרידה ועל כן רבים שואלים את עצמם (ולא בהכרח ספורטאים) איך להיפטר מליחה והאם זה בכלל אפשרי, ועל כך נדבר בהמשך. כעת, בואו נדבר על המשמעות של ליחה בהקשר של כושר גופני.

ליחה וכושר גופני

כמעט ואין אחד שלא חווה את התופעה בעבר, וכולנו יודעים שזה דבר מאד מעצבן. מעבר לכך שזה מציק, הליחה גם חוסמת הרבה פעמים את דרכי הנשימה, ובעת שיעול וכחכוח היא עשויה אף להגיע לחלל הפה, מה שמאלץ אותנו לסלק אותה בדרכים לא כל כך אסטיות ונעימות. האם הליחה מסוכנת בעת כושר גופני? בדרך כלל לא, אבל היא בהחלט מפריעה ומקשה על נשימה טבעית וחלקה, מה שבהחלט עשוי לפגוע בתוצאות האימון ובתפוקה שלנו. אם יצא לכם להתאמן אתם בטח יודעים שדווקא כאשר הדופק עולה במהלך אימון, הליחה נוטה להצטבר ולצאת מהגוף ולפעמים זו דווקא דרך טובה להפטר ממנה. כמו כן, חשוב להכיר מספר דרכים טבעיות להקלה על התופעה שניתן לנקוט בהן לפני האימון.

דרכים טבעיות לסילוק הליחה

אם כך, חשוב לדעת שיש בהחלט דרכים טבעיות שיכולות להביא להקלה על תופעת הליחה, ובהחלט לא צריך לגשת קודם כל לטיפולים תרופתיים כבדים. הנה כמה דוגמאות:

נשימת אדי מלח

פעולה המוכרת יותר כאינהלציה ונעשית באמצעות מכשיר מיוחד. שימו לב שלא חייבים לעשות את זה עם המכשיר ואפשר בהחלט לנשום את האדים של מים מורתחים עם מלח בסיר, מה שעשוי להביא להקלה.

חליטות צמחים

ישנם צמחי מרפא טבעיים שבהחלט עשויים להקל על התופעה. מומלץ להכין חליטה עם ג'ינג'ר, דבש, זעתר, זרעי אניס ומרווה. כדאי לשתות לפני השינה כדי להקל על התופעה בלילה.

שתו הרבה מים

תהליך היווצרות הליחה מייבש את הגוף באופן משמעותי. מומלץ בחום לשתות הרבה מים במצבים הללו וזה רלוונטי במיוחד אם אתם עושים כושר והגוף שלכם ממילא מאבד הרבה מאד נוזלים בתהליך.

לסיכום – ליחה בזמן כושר גופני אינה מסוכנת אומנם, אבל זה בהחלט משהו שעלול לפגוע בביצועים. רצוי להיפטר ממנה בדרכים טבעיות ואם אין הקלה לאורך זמן יש לגשת להתייעצות עם הרופא.